Tajlandia pełna kontrastów

Tajlandia pełna kontrastów

Tajlandia to bardzo atrakcyjny zakątek dla wielu spragnionych egzotyki turystów. Nie ma zupełnie powodów, by się temu dziwić. W czasie, kiedy w Europie gości zima, Tajlandia wręcz tonie w słońcu. To jest też jeden z najlepszych momentów, by uciec od nielubianej u nas pogody i zażyć egzotyki w cudownym, ciepłym klimacie. Tutaj od listopada aż do lutego można cieszyć się letnim powietrzem. Jeśli jednak myślisz, że warto tu przyjechać tylko po to, by wypocząć w otoczeniu ciepłych mórz i bujnej roślinności, jesteś w wielkim błędzie. Ten kraj ma Ci dużo więcej do zaoferowania niż tylko luksusowe kurorty i bajeczne plaże.

Ciekawe miejsca w Tajlandii? Przede wszystkim na szczególną uwagę zasługuje stolica – Bangkok. To niezwykłe miasto kontrastów. Dlaczego? To proste. To własnie tutaj zachwycające drapacze chmur, luksusowe restauracje i hotele z najwyższej półki współistnieją z brudnymi, niezwykle biednymi dzielnicami. Chcesz doświadczyć prawdziwej atmosfery tego miasta? Bangkok pozwoli Ci wpaść w absolutny wir egzotycznych wrażeń, jeśli tylko udasz się na przechadzkę ulicą Khao San Rd. Tutaj znajdziesz wszystko. Bary, stragany z niezliczonymi pamiątkami, budki oferujące tajską kuchnię, kluby muzyczne. Tutaj masz również ogromny wybór niedrogich hosteli gwarantujących tanie wakacje.Udaj się także na położoną na Morzu Andamańskim wyspę Phuket. Tutaj pośród turkusowej wody znajdziesz także górzyste tereny porośnięte lasem. Ten kontrast zachwyca.

TajlandiaMarzysz, by podziwiać buddyjskie świątynie? Obowiązkowym punktem Twojej wyprawy do Tajlandii musi stać się jeszcze Chiang Mai. Spacerując po ulicach tego miasta, przeniesiesz się w azjatycki, wielokolorowy świat., a tutejsze buddyjskie świątynie z pewnością oczarują Cię swoją architekturą. Pobyt właśnie w tym mieście to także niezwykła okazja do tego, by poznać regionalne zwyczaje i obrzędy. Tylko tutaj masz możliwość podziwiać tańce plemion zamieszkujących Tajlandię. To niecodzienne widowisko i na pewno warto z tej okazji skorzystać.

Tajlandia to także wiele zabytków. Co warto odwiedzić będąc tutaj? Z pewnością miejsca kultu religijnego takie jak Świątynia Leżącego Buddy, czy Świątynia Szmaragdowego Buddy. Niecodziennym doświadczeniem okaże się też zwiedzanie świątyni Wat Rong Khun. Jeśli chodzi o miejsca historyczne, niekwestionowanym numerem jeden i obiektem, który koniecznie trzeba zobaczyć z jest Park Historyczny Ayutthaya. Wizyta we wpisanym na listę UNESCO Mieście Sukhotai też powinna być dla Ciebie nie lada gratką. Podzielone jest ono na dwie części – starą i nową. Na uwagę zasługuje właśnie ta dawna część, ponieważ tutaj znajduje się 40 zabytkowych świątyń. To obowiązkowe do odwiedzenia minimum, by nie stracić pobytu w Tajlandii jedynie na korzystaniu z tamtejszego słońca. To stanowczo za mało.

Warto wyposażyć Cię jeszcze w pewną wiedzę na temat obyczajów. Przede wszystkim należałoby pamiętać, że na powitanie nie podaje się tu ręki. Po prostu składasz dłonie jak do modlitwy i dotykasz nimi czoła, jednocześnie delikatnie pochylając głowę. Może i jest to dla nas nieco śmieszne, ale do tamtejszych zwyczajów musimy się dostosować.

Ogólnie mówiąc w Tajlandii obowiązują zasady etykiety buddyjskiej. Minimum, które powinieneś wiedzieć? Przede wszystkim nie dotykamy niczyjej głowy, nie dotykamy niczego stopami i nie zwracamy ich w kierunku posągów Buddy. Udając się do świątyni, czy nawet czyjegoś domu zdejmujemy buty. Oczywiście wracając jeszcze do spraw świątyń, trzeba pamiętać o odpowiednim stroju zakrywającym dekolt i ramiona (dotyczy to głównie pań).

By zupełnie przybliżyć Ci to państwo, słowo jeszcze o tamtejszej kuchni. Może nawet jeszcze nie o tym nie wiesz, ale tajska kuchnia to jedna z najpopularniejszych na świecie. Tutaj również jak i w całej Tajlandii można dostrzec wiele kontrastów. Dania są bardzo zróżnicowane, od delikatnie aromatycznych do piekielnie ostrych – a z tych drugich Tajlandia właśnie słynie najbardziej.Według starych prawideł w każdym tajskim daniu powinno znaleźć się pięć podstawowych smaków: ostry, kwaśny, słodki, słony i gorzki.

admin