Category Archive Bułgaria

Burgas — planujemy weekendowe wycieczki

Burgas to fantastyczna baza turystyczna, która pozwala na zwiedzenie w weekend kilku uroczych miejsc w Zatoce Burgaskiej na Morzu Czarnym. Samo miasto od razu kojarzy się z typowo komunistyczną wielką płytą, co znamy z naszych rodzimych osiedli. Hotele nie porywają luksusowym wyglądem, ale blisko stąd do ciekawych miejsc, wartych do odwiedzenia podczas weekendowego wyjazdu do Bułgarii.

Najważniejsze pytanie – czy szukać noclegu w Burgas?

Wybór oczywiście zależy od naszych preferencji. Miasto ma swoje plusy i minusy. Bez problemu znajdziemy tu piękne i piaszczyste plaże, a życie nocne kwitnie przez całe lato. Takie atrakcje bez wątpienia przypadną do gustu młodym ludziom. Rodziny z dziećmi powinny natomiast postarać się znaleźć nocleg trochę dalej od centrum, w spokojniejszej okolicy.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na nocowanie w Burgas, warto je zwiedzić i przespacerować się dużym parkiem, w którego centrum stoi pomnik Adama Mickiewicza. Poeta spędził tu kilka miesięcy u schyłku swojego życia. Zainteresowani historią mogą również wstąpić do Soboru Cyryla i Metodego, by podziwiać zabytkowe ikony.

Nesebyr — przepiękna perełka Morza Czarnego

Mieszkając w hotelu w Burgas, bez problemu dojedziemy do Nesebyr w pół godziny. Miasta znajdują się zaledwie w odległości 35 km. Co czeka nas na miejscu? Zupełnie inny świat! Nie bez powodu Nesebyr został wpisany na listę UNESCO. Zabytkowe budynki, ruiny fortyfikacji i na przykład Cerkiew św. Szczepana z XI – XII wieku zachwycą każdego. Oprócz tego na zwiedzających czekają widoki na fale rozbijające się o skaliste wybrzeże i cudowne zapachy pysznych potraw, zapraszających zgłodniałych w każdej restauracji.

Jeśli chcesz poznać bułgarską kulturę, daj się uwieść pysznym potrawom o nieznanych nazwach. Zawsze wybieraj stolik na zewnątrz. Dzięki temu zyskasz możliwość obserwowania życia w spowolnionym tempie, niczym w starym czarno-białym filmie. We wrześniu wciąż jest tu ciepło, a turystów przyjeżdża znacznie mniej. Może to odpowiedni czas, by poznać to miasto lepiej? Od kuchni i bez tłumów.

Sozopol — modny kurort w odmiennym od Burgas klimacie

Kiedyś była to wioska rybacka. Dziś to piękny kurort, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Warto tu przyjechać, jeszcze zanim zostanie zadeptany przez miliony turystów. By poznać Sozopol i pokochać go miłością szczerą, trzeba dać mu czas. Najlepiej smakować to miejsce powoli, kawałkami. Leniwe spacery wśród starych uliczek na pewno pomogą. Tylko pieszo da się poznać duszę tego kurortu. Z uśmiechem na twarzy dajmy się zaprosić się do tawerny – jednej z wielu. Zamówmy w niej danie z owoców morza, kebabcze i dobre bułgarskie wino. By dać porwać się nocnemu szaleństwu, powinniśmy udać się do północnej części miasta. Oprócz tego możemy zażywać morskich kąpieli. Woda jest tu bardzo ciepła. Co poniektórzy zapewne zainteresują się kursami nurkowania, a fani architektury z przyjemnością zwiedzą cerkiew św. Bogurodzicy z XV wieku, we wnętrzu której znajdują się przepiękne ikonostasy.

Bułgaria to nie tylko plaże – spędź wakacje w urokliwej Varnie

Od kilku lat Bułgaria stanowi niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych wakacyjnych destynacji. Polacy pokochali ten kraj za wyjątkowo ciepłe lato, przyjazny klimat i piękne plaże. Można się tu wybrać już w maju, ponieważ wtedy temperatury przekraczają 20 stopni Celsjusza. Podobnie jest we wrześniu. Jako cel wakacyjnych podróży można wybrać Morze Czarne lub wybrać się np. do Varny, miasta określanego jako morska stolica Bułgarii. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas, znajdą tu wiele atrakcji, które sprawią, że pobyt w tym słonecznym kraju będzie jeszcze ciekawszy.

Historyczne miasto

Varna należy do najstarszych miast Europy – jego historia sięga 2500 lat wstecz. Interesujące jest, że miało okazję wymieszać się tu ze sobą wiele kultur – to za sprawą tego, że miastem rządzili Słowianie, Rzymianie, Grecy oraz Turcy. Ze względu na swoje położenie Varna pełniła funkcję portu morskiego, więc życie w dużej mierze toczyło się wokół handlu.

Wielbicielom budowli sakralnych polecamy udać się do Katedralnej Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy. Pod względem wielkości świątynia ustępuje tylko Soborowi Aleksandra Newskiego, który znajduje się w Sofii. Wrażenie robią nie tylko wielkie złote kopuły, które można zauważyć już z daleka. Wewnątrz zachwyca ikonostas, przepiękne witraże i freski. Nie tylko znawcy architektury docenią rewelacyjną akustykę wnętrza. Z tego powodu warto udać się na mszę, by posłuchać chóru – wrażenia niezapomniane.

Varna – atrakcje dla całej rodziny

Rodziny z dziećmi z pewnością znajdą w Varnie ciekawe miejsca poza plażą. Niewątpliwie interesujące jest Muzeum Archeologiczne. Znajdują się tu zbiory, których historia sięga 6000 lat wstecz. Z tamtych czasów pochodzi ogromna kolekcja wyrobów złotniczych. Można tu również zobaczyć starożytne dzieła sztuki oraz ikony.

Po krótkiej lekcji historii dzieciaki z radością obejrzą pokazy delfinów w Delfinarium. To jedyne takie miejsce na Bałkanach. Mając odrobinę szczęścia, można załapać się nie tylko na pokazy, ale i na karmienie tych wodnych ssaków. Dzieci w każdym wieku uwielbiają podziwiać pokazy, robić zdjęcia i wsłuchiwać się w delfini śpiew.

Kolejne miejsce, które jest dla rodzin z dziećmi obowiązkowe na mapie Varny, to Muzeum Marynarki Wojennej. Zgromadzono tu na ogromnej powierzchni mnóstwo eksponatów o marynistycznej tematyce. W parku poza budynkiem można zobaczyć słynne okręty oraz statki.

Innym muzeum, dość nietypowym, jest Muzeum Medycyny. Choć tego typu miejsca często kojarzą się z nudnymi ekspozycjami, warto zainteresować dzieci historycznymi narzędziami chirurgicznymi czy materiałami, którymi niegdyś posługiwali się lekarze.

Varna na sportowo Osoby, które szukają mocniejszych wrażeń, mogą wybierać z oferty typowo sportowej oferowanej przez Varnę. Zorganizowane wycieczki kajakami, szaleństwa w wake parku, skok na bungee nurkowanie i wiele innych atrakcji czeka w Varnie i jej okolicach. A zrelaksować się można podczas zorganizowanego rejsu statkiem.

Jak spędzić wakacje w Bułgarii poza sezonem?

Bułgaria to przyjemny bałkański kraj z dostępem do ciepłego morza, z piaszczystymi plażami i ciekawymi miejscami. Jest bardzo często wybieranym kierunkiem jako miejsce urlopowe polskich turystów. Zachwyca gościnnością i urokliwymi zabytkami.

Do jakich miejsc w Bułgarii warto się wybrać podczas przerwy sezonowej?

Wybrzeże Bułgarii oraz głąb kraju imponuje swą roślinnością, górami oraz ciekawymi miastami. Nadmorskie miejscowości oferują wiele atrakcji. Do najpopularniejszych kurortów należą Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Miejscowości wypoczynkowe słyną z imprezowego klimatu (ze względu na olbrzymią liczbę klubów), możliwości uprawiania sportów wodnych (surfing, żegluga) oraz długich, bajecznych plaż.

Nad Morzem Czarnym, w miejscowości Bałczik znajduje się drugi pod względem wielkości ogród botaniczny w Europie. Na terenie ogrodu zlokalizowany jest pałac rumuńskiej królowej Marii. Budowla została zaprojektowana przez włoskich architektów. Pałac otoczony jest zróżnicowaną roślinnością. Liczne gatunki krzewów, kwiatów i drzew oraz piękny wodospad pozytywnie wpływają na czarujący klimat miejsca. Obiekt wygląda bajecznie wiosną oraz jesienią, kiedy rośliny oddają różnokolorowe barwy, zdobiąc posiadłość królowej.

Bułgarskie góry dla każdego!

Bułgaria obfituje we wspaniałe góry. Najwyższe położone są na Półwyspie Bałkańskim Góry Riła. Ich najwyższy szczyt Musała mierzy 2925 m n. p. m. Góry w swoim posiadaniu mają wiele jezior polodowcowych oraz górskich potoków. To doskonałe miejsce na górską wyprawę dla każdego. Do jednych z ciekawszych pasm należą Góry Błękitne, które charakteryzuje błękitno-turkusowo-szary kolor. Na szczyt można dostać się za pomocą wyciągu krzesełkowego. Ze szczytu rozpościerają się cudowne widoki na górską panoramę.

Najpiękniejsza i najstarsza miejscowość w Bułgarii to Nessebar. Miasteczko znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO położone jest na skalistej wysepce połączonej z lądem groblą. Starówka składa się z klimatycznych wąskich i krętych uliczek otoczonych straganami. W mieście zlokalizowane są liczne stare cerkwie (św. Jana Chrzciciela, św. Apostołów oraz zabytkowa XII-wieczna Cerkiew Jezusa Pantokratora). Nessebar zdobią zabytkowe bramy starego miasta, ruiny fortyfikacji oraz charakterystyczny, drewniany wiatrak.

Czy poza sezonem można spodziewać się tłumów? Bułgaria należy do  najchętniej odwiedzanych krajów. W sezonie letnim plaże są przepełnione, do zabytków prowadzą długie kolejki, w tawernach i kawiarniach brakuje miejsc. Wraz z końcem lata ludzi ubywa, dlatego właśnie wtedy warto wybrać się na wymarzony urlop. Nawet w październiku pogoda jest przyjemna, doskonała do wypoczynku. By uniknąć tłumów turystów, warto wybrać się do Bułgarii wiosną. Wiosenna temperatura umożliwi wylegiwanie się na plaży, zwiedzanie zabytków oraz spacer po górach. W tym pięknym państwie można również spędzić ferie zimowe w górach. Aktywny wypoczynek na nartach i snowboardzie niesie ze sobą wiele plusów. Przede wszystkim ceny są o wiele niższe niż w Polsce, a przepiękne zimowe widoki uatrakcyjniają trasę.