Malediwy – prawdziwy raj na wakacje

Malediwy – prawdziwy raj na wakacje

To wyspiarskie państwo jest niekwestionowanym numerem jeden pośród najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków. To nie dziwi, ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Czego można się spodziewać przybywając w to niemalże bajeczne miejsce? Turkusowej wody, przepięknych raf koralowych, bielusieńkiego piasku, egzotycznych palm, rajskich wysepek – to wszystko masz tutaj zagwarantowane. Mówi się, że to raj na ziemi i w tym stwierdzeniu nie ma absolutnie żadnej przesady.

Trzeba jednak zaznaczyć od razu, że to i tak nie jest wszystko,co Malediwy mogą nam zaoferować. Leniwy wypoczynek na rajskich plażach to jedno, ale to właśnie tutaj swoje wymarzone miejsce znajdą także miłośnicy sportów wodnych. Doskonałe warunki mają tutaj zarówno miłośnicy nurkowania, jak i windsurfingu, czy kitesurfingu.

Potrzebujesz duchowej odmiany na wakacjach, zetknięcia z inną religią? Tutaj i taką masz możliwość. Na Malediwach dominuje Islam i masz niesamowitą okazję doświadczenia na własnej skórze, czego zakazuje ona swoim wiernym. Ty jako turysta też musisz się do tych zakazów dostosować. Czego dotyczą? Głównie spożywania w miejscach publicznych alkoholu i namiętnego okazywania sobie uczuć w obecności innych. To najważniejsze zasady, którym będąc na Malediwach musisz się bezwzględnie podporządkować. Kobiety powinny jeszcze pamiętać o tym , że strój kąpielowy tutaj obowiązuje jedynie na plaży, w żadnym innym miejscu poza nią nie wolno w nim paradować. Ponadto panie powinny stronić także od zbyt wyzywających ubrań. Te drobne dla nas zmiany nie są jednak żadną niedogodnością, ale zupełnie nowym przeżyciem. Kultura wymaga tego, by uszanować tamtejsze zwyczaje.

MalediwyWarto zaznaczyć, że ludność na Malediwach jest bardzo otwarta w stosunku do turystów, czasami nawet delikatnie próbują naśladować nasze zachowania i zwyczaje, ale oczywiście jedynie wtedy, kiedy nie stoją one w opozycji z ich religią. To naprawdę warto w nich docenić, ponieważ z turystami mają do czynienia na co dzień.

Co oprócz wspaniałych, egzotycznych plaż, doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych Malediwy mogą nam jeszcze zaoferować? Zabytków co prawda nie ma tutaj zbyt dużo, ale doskonałą rekompensatą jest wiele ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Kulturowym centrum tego państwa jest oczywiście stolica – Male. Tutaj znajdziemy stary XVII-wieczny meczet Hukuru Miskiiy z ciekawą architekturą i niepowtarzalnym minaretem. Warto zwiedzić także Meczet Piątkowy z imponującą, złotą kopułą, oraz leżący nieopodal Pałac Sułtana – Mulee-aage. Tsunami Monument – pomnik upamiętniający ofiary tsunami też powinien znaleźć się na liście obowiązkowych do odwiedzenia przez nas miejsc, podobnie zresztą jak National Museum. Warto zaproponować także wyprawę do Male Local Market – co prawda to niewielki market, ale owoce jakie tam można kupić są przepyszne.

W tym momencie nadszedł najlepszy czas na to,by zaprezentować malediwską kuchnię. Ta jest dosyć zróżnicowana. Jeśli chodzi o eleganckie hotele,odnajdziemy tutaj typowe dania dostępne w hotelach na całym świecie. Warto jednak skosztować miejscowej kuchni, która jest dość bogata, a jej podstawę stanowią ryby, a ściślej mówiąc tuńczyk. To właśnie na jego bazie powstaje najwięcej tradycyjnych potraw.Przysmakiem są tutaj suszone ryby, które następnie gotuje się lub smaży w drobnych kawałkach. Warto spróbować, ponieważ są naprawdę pyszne. Najbardziej powszechnymi w tutejszej kuchni przyprawami są wiórki kokosowe, cebula , surowe chili, sól i sok z cytryny. Najpopularniejsze dania tamtejszej kuchni? Na pierwszym miejscu zdecydowanie musi znaleźć się garudhiya. To gęsta zupa zawierająca kawałki tuńczyka. Nie zdziwcie się jednak, jeśli zamówicie ją , a na talerzu ujrzycie całą głowę tej ryby. Taki sposób jej serwowania jest tutaj bardzo popularny. W każdej restauracji serwują także smażone kule z ryb obtoczone w mące i w cieście francuskim. Szokiem dla Was mogą okazać się za to przyprawione na ostro drożdżówki z rybą. Warto jednak je spróbować, ponieważ smakują doskonale.

admin