Category Archive Uroki Afryki

Weekend w Dahab? Czemu nie

Jeszcze kilka dekad temu weekend kojarzył się głównie ze sprzątaniem domu i nadrabianiem zaległości z całego tygodnia. Dziś podejście ludzi do spędzania wolnego czasu znacznie się zmieniło i duża część osób uważa, że te dwa dni wolnego są po to, aby odpocząć. Coraz popularniejsze stają się przedłużone weekendowe wypady, wśród których znaczną część stanowią wycieczki do innych krajów. W dobie tanich linii lotniczych i bogatej oferty biur podróży zaplanowanie takiego wyjazdu nie nastręcza żadnych trudności. Wiele osób wybiera wizytę w jednym z dużych europejskich miast, ale są i tacy, którzy chętnie skorzystają z okazji do kilkudniowego wypoczynku w ciepłym klimacie nad brzegiem lazurowego morza. Dla takich właśnie turystów idealnym pomysłem na krótki wypad będzie Dahab – niewielka egipska miejscowość położona na Półwyspie Synaj.

Dlaczego Dahab?

Dahab to miejsce, w którym dobrze będą się czuli wszyscy, którzy nie przepadają za tłumami turystów i nachalną komercją znaną z dużych kurortów turystycznych. W okolicy nadal mieszkają beduińskie plemiona i mimo rozwoju usług turystycznych samo miasto wciąż zachowało nieco dziewiczy charakter, a prawdziwą beduińską osadę, można zobaczyć, wybierając się na wycieczkę fakultatywną. Jednocześnie można tu znaleźć komfortowe hotele z dobrym zapleczem rekreacyjnym, a głównym atutem są piękne, piaszczyste plaże i oczywiście wspaniała pogoda niemal przez cały rok. Wszystko to stwarza idealne warunki do kilkudniowego relaksu oraz regeneracji sił wśród pięknych widoków i w spokojnej atmosferze. Ci, którzy będą tu dłużej i chcą doświadczyć wyjątkowych przeżyć, mogą wybrać się na wycieczkę w okolice Góry Synaj i zobaczyć klasztor św. Katarzyny – najstarszy tego typu obiekt na świecie. Istnieje również możliwość zdobycia samej góry, która ma ogromne znaczenie dla pielgrzymów z całego świata.

Chcesz ponurkować? Wybierz się do Dahab

W Dahab najlepiej czują się fani nurkowania, ze względu na przepiękne rafy koralowe oraz niesamowite miejsca do nurkowania takie jak słynna sięgająca 100 metrów morska studnia Blue Hole, czy znane z obfitości koralowców Islands i Gabr el Bint. To prawdziwa mekka dla nurków z całego świata, dlatego kilkuosobowe wyprawy w ten rejon są bardzo popularne wśród osób zafascynowanych podwodnym światem. Ogromna ilość centrów szkoleniowych umożliwia wspaniałą przygodę nie tylko doświadczonym nurkom, ale również wszystkim, którzy dopiero chcą się zapoznać z tym fascynującym sportem.

W krainie Beduinów Kilka dni spędzonych w miejscu, które powstało na bazie beduińskiej osady, na pewno będzie doskonałą odskocznią od codzienności i okazją do przysłowiowego „naładowania akumulatorów”, co ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli wybierzemy się tu jesienną porą. Specyficzna atmosfera miasteczka, urocze, tradycyjne knajpki z miękkimi poduchami do siedzenia oraz lokalne przysmaki, wśród których królują różnego rodzaju pasty i falafele powodują, że czas płynie tu zupełnie inaczej, a codzienne problemy odchodzą na dalszy plan.

Skarby Egiptu – jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

Ten mistyczny kraj rozciąga się pomiędzy turkusowym Morzem Śródziemnym a pełnym podwodnych skarbów Morzem Czerwonym. Otaczają go pustynne ostępy i brunatne wzgórza, tworzące niepowtarzalną atmosferę, idealną do wypoczynku i przeżywania wspaniałych przygód. Zabierz ze sobą cząstkę tych niezwykłych momentów, przywożąc z Egiptu charakterystyczne pamiątki. Jakie drobiazgi wybrać?

Drewniane figurki

Chyba każdemu z nas Egipt kojarzy się od razu z obrazem tajemniczych piramid i słynnego Wielkiego Sfinksa. Monumentalne budowle możemy uwiecznić na fotografiach z podróży lub przywieźć ze sobą ich miniaturowe wersje w formie drewnianych czy kamiennych figurek. Ustawione na komodzie w salonie wniosą do wnętrza odrobinę egzotycznego klimatu i będą stale przypominać o wakacyjnych chwilach. Ciekawą dekoracją stanie się także płaskorzeźba przedstawiająca sceny z życia starożytnych Egipcjan, a zwłaszcza taka stylizowana na bardzo starą i podniszczoną. Szukaj ich na targowiskach w centrum miasteczek, sklepikach z rękodziełem czy w przydrożnych domostwach lokalnych twórców.

Aromatyczne przyprawy i egipska herbata

Prawdziwym skarbem Egiptu są esencjonalne potrawy, do których zrobienia wykorzystuje się moc tutejszych przypraw. Na wakacjach warto zaopatrzyć się więc w woreczek wypełniony świeżymi, orientalnymi dodatkami. Kulinarną podróż do kraju faraonów zapewni pomarańczowa kurkuma, wartościowy szafran czy niezwykle chętnie używany w egipskiej kuchni sezam. Oprócz nich w Egipcie uprawia się także między innymi kolendrę, kumin oraz kardamon. Dobrym pomysłem na upominek z tego gorącego kraju okaże się zakup słynnej miętowej herbaty, którą tradycyjnie parzy się w blaszanych imbryczkach, a następnie pije z dodatkiem dużej ilości cukru. Doskonale pomaga w walce z upałami i dodaje energii na cały dzień. Do kompletu możesz dokupić maleńkie, ręcznie malowane filiżanki z ceramiki, wspomniany już imbryk lub ażurową tacę, na której serwuje się cały zestaw.

Pięknie zdobiony papirus

Miłośnikom nietuzinkowych upominków z pewnością spodoba się papirusowy zwój, czyli malowany papier używany przez starożytnych Egipcjan. Aby znaleźć ten oryginalny, polecamy udać się na pokaz jego produkcji lub odnaleźć sklep z odpowiednim certyfikatem. Jego tańsze odpowiedniki wykonuje się z bananowca, a efekt wizualny okazuje się bardzo zbliżony do naturalnego. Na arkuszach widnieją piękne, malowane sceny, różnorodne symbole egipskie lub pejzaże. Na czas podróży można zwinąć je w rulon, a po powrocie umieścić w ramie i eksponować na ścianie. Jeśli chcesz uniknąć zniszczenia kolorowych zwojów w bagażu, postaw na te prawdziwe, z papirusu, które zdecydowanie trudniej ulegają odkształceniom i złamaniom.

Pamiątki z wakacji pozwolą powrócić do chwil spędzonych na błogim wypoczynku. Przywieź ze sobą choćby kilka pysznych, suszonych daktyli czy wyśmienitą, lokalną chałwę i wspominaj swoją daleką wyprawę do kraju słońca, błękitnego morza oraz imponujących, starożytnych zabytków.

Niezapomniany wypoczynek dla trzyosobowej rodziny w Tunezji

Wybierasz się na rodzinne wakacje z dzieckiem do Tunezji? Zastanawiasz się co zrobić, aby wakacje były udane, a cała trójka miło wspominała pobyt?

 My podpowiadamy kilka wskazówek, jak zadbać, aby dla całej trójki wspomnienia z wycieczki, były niezwykłe. Pamiętaj o tym, iż biura podróży mają specjalne oferty 2 plus 1, w których dziecko podróżuje za pół ceny, a nawet za darmo.

Jak wybierać atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Zwiedzanie meczetów oraz stanowisk archeologicznych nie zainteresuje kilkulatka, a i z dzieckiem uczęszczającym do szkoły podstawowej może być różnie. Warto wziąć pod uwagę zainteresowania i ulubione zajęcia swoich dzieci, aby uniknąć, nieustannego marudzenia, że mu się nudzi. Podobnie ma się rzecz w przypadku nastolatka, jeśli lubi pływać i się opalać lub odwiedzać delfinaria, zoo lub lokalne bazary, nie ograniczajmy mu tego. Warto jednak starsze dziecko zachęcić do zobaczenia kilku zabytków lub zajrzenia do pobliskiego muzeum.

Pamiętaj o tym, iż niektóre pociechy mogą zainteresować się kolorowymi naczyniami z ceramiki i innymi cudeńkami znajdującymi się na arabskim bazarze. Poświęć na taki spacer kilka godzin. Barwne dywany, chusty, lampiony, światełka, biżuteria ręcznie robiona nacieszą oko niejednego dziecka w różnym wieku. Wszystko, co inne i egzotyczne, interesuje maluchy, dlatego warto, przedstawiać mu atrakcje przez pryzmat odmienności i ciekawości. Udając się na wycieczki krajoznawcze, pokazuj dziecku egzotyczną roślinność. Można w Tunezji zobaczyć liczne palmy daktylowe, drzewa cytrusowe, gaje oliwne oraz plantacje owoców i inne niespotykane w Polsce rośliny.  

Co możesz zobaczyć wspólnie z dzieckiem?

W zależności od miasta lub regionu, w jakim będziesz spędzać urlop, możesz odwiedzić poniższe miejsca:

– Port Yasminne – znajduje się w Hammamecie, zobaczysz tu liczne łodzie, żaglówki, jachty, w pobliżu spotkasz ławice ryb leniwie pływające tuż przy brzegu, a niedaleko w miejskich restauracjach zjesz świeżą rybę lub owoce morza.

– Sidi Bou Said – to malownicze miasteczko z białymi domami ozdobionymi błękitnymi oknami, drzwiami oraz kratkami. Kamienne, wąskie uliczki skrywają wiele ciekawych zakamarków, znajdziesz tu również uliczne krany i stoiska z sokami wyciskanymi z cytrusów, gliniane wazony ustawione przy domach, posadzki z barwnymi mozaikami. To idealne miejsce na długie rodzinne spacery.

– Wioska  garncarska – to miejscowość o nazwie Guellala położona na tunezyjskiej wyspie Djerba. Tu zobaczysz liczne budynki, przy których znajdują się gliniane dzbany, a na fasadach niektórych domów zobaczysz zmurowane naczynia. Wioska słynie z licznych warsztatów, w których od czasów rzymskich wyrabia się rozmaite naczynia gliniane, które również można kupić. Koniecznie odwiedź  najstarszy we wiosce warsztat garncarstwa Ali Berbere oraz zabytkową jeszcze funkcjonującą tłocznię oleju.

– Djerba Explore Park – to niezwykłe miejsce, na którego obszarze znajduje się farma krokodyli. Zobaczysz tu różnej wielkości jaszczurki oraz żółwie. W pobliżu jest również zoo.

– Ruiny Kartaginy – to fascynujące pozostałości antycznego miasta założonego przez Fenicjan około IX wieku p.n.e. Znajdują się tu ruiny term Antonina, amfiteatru, łaźni, pozostałości murów obronnych miasta, fragmenty kolumn, rzeźb oraz zabudowy domów mieszkalnych.

– Miejscowość Nabeul – oddalona o 10 km. od Hammametu wioska słynąca z wyrobu i sprzedaży glinianych naczyń, zobaczysz tu proces ich powstawania, a twoje dziecko może wziąć udział w warsztatach lepienia glinianych dzbanków, Ty natomiast kupisz unikatowe wyroby na targu.

– Wioska Korba – tu zobaczysz uprawy pomidorów, pracownie tkackie z ręcznie wyplatanymi dywanami oraz liczne stada flamingów i barwnych ptaków egzotycznych. – Port EI Kantaoui – to fascynujący port-ogród, z dużą ilością zieleni, ogromnym portem rybackim, gdzie cumują liczne statki i łodzie, stąd odbywają się rejsy statkiem pirackim po morzu oraz wycieczki łodzią z przeszklonym dnem do pobliskich wysepek i zatoczek.