Category Archive Wypoczynek z dziećmi

Niezapomniany wypoczynek dla trzyosobowej rodziny w Tunezji

Wybierasz się na rodzinne wakacje z dzieckiem do Tunezji? Zastanawiasz się co zrobić, aby wakacje były udane, a cała trójka miło wspominała pobyt?

 My podpowiadamy kilka wskazówek, jak zadbać, aby dla całej trójki wspomnienia z wycieczki, były niezwykłe. Pamiętaj o tym, iż biura podróży mają specjalne oferty 2 plus 1, w których dziecko podróżuje za pół ceny, a nawet za darmo.

Jak wybierać atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Zwiedzanie meczetów oraz stanowisk archeologicznych nie zainteresuje kilkulatka, a i z dzieckiem uczęszczającym do szkoły podstawowej może być różnie. Warto wziąć pod uwagę zainteresowania i ulubione zajęcia swoich dzieci, aby uniknąć, nieustannego marudzenia, że mu się nudzi. Podobnie ma się rzecz w przypadku nastolatka, jeśli lubi pływać i się opalać lub odwiedzać delfinaria, zoo lub lokalne bazary, nie ograniczajmy mu tego. Warto jednak starsze dziecko zachęcić do zobaczenia kilku zabytków lub zajrzenia do pobliskiego muzeum.

Pamiętaj o tym, iż niektóre pociechy mogą zainteresować się kolorowymi naczyniami z ceramiki i innymi cudeńkami znajdującymi się na arabskim bazarze. Poświęć na taki spacer kilka godzin. Barwne dywany, chusty, lampiony, światełka, biżuteria ręcznie robiona nacieszą oko niejednego dziecka w różnym wieku. Wszystko, co inne i egzotyczne, interesuje maluchy, dlatego warto, przedstawiać mu atrakcje przez pryzmat odmienności i ciekawości. Udając się na wycieczki krajoznawcze, pokazuj dziecku egzotyczną roślinność. Można w Tunezji zobaczyć liczne palmy daktylowe, drzewa cytrusowe, gaje oliwne oraz plantacje owoców i inne niespotykane w Polsce rośliny.  

Co możesz zobaczyć wspólnie z dzieckiem?

W zależności od miasta lub regionu, w jakim będziesz spędzać urlop, możesz odwiedzić poniższe miejsca:

– Port Yasminne – znajduje się w Hammamecie, zobaczysz tu liczne łodzie, żaglówki, jachty, w pobliżu spotkasz ławice ryb leniwie pływające tuż przy brzegu, a niedaleko w miejskich restauracjach zjesz świeżą rybę lub owoce morza.

– Sidi Bou Said – to malownicze miasteczko z białymi domami ozdobionymi błękitnymi oknami, drzwiami oraz kratkami. Kamienne, wąskie uliczki skrywają wiele ciekawych zakamarków, znajdziesz tu również uliczne krany i stoiska z sokami wyciskanymi z cytrusów, gliniane wazony ustawione przy domach, posadzki z barwnymi mozaikami. To idealne miejsce na długie rodzinne spacery.

– Wioska  garncarska – to miejscowość o nazwie Guellala położona na tunezyjskiej wyspie Djerba. Tu zobaczysz liczne budynki, przy których znajdują się gliniane dzbany, a na fasadach niektórych domów zobaczysz zmurowane naczynia. Wioska słynie z licznych warsztatów, w których od czasów rzymskich wyrabia się rozmaite naczynia gliniane, które również można kupić. Koniecznie odwiedź  najstarszy we wiosce warsztat garncarstwa Ali Berbere oraz zabytkową jeszcze funkcjonującą tłocznię oleju.

– Djerba Explore Park – to niezwykłe miejsce, na którego obszarze znajduje się farma krokodyli. Zobaczysz tu różnej wielkości jaszczurki oraz żółwie. W pobliżu jest również zoo.

– Ruiny Kartaginy – to fascynujące pozostałości antycznego miasta założonego przez Fenicjan około IX wieku p.n.e. Znajdują się tu ruiny term Antonina, amfiteatru, łaźni, pozostałości murów obronnych miasta, fragmenty kolumn, rzeźb oraz zabudowy domów mieszkalnych.

– Miejscowość Nabeul – oddalona o 10 km. od Hammametu wioska słynąca z wyrobu i sprzedaży glinianych naczyń, zobaczysz tu proces ich powstawania, a twoje dziecko może wziąć udział w warsztatach lepienia glinianych dzbanków, Ty natomiast kupisz unikatowe wyroby na targu.

– Wioska Korba – tu zobaczysz uprawy pomidorów, pracownie tkackie z ręcznie wyplatanymi dywanami oraz liczne stada flamingów i barwnych ptaków egzotycznych. – Port EI Kantaoui – to fascynujący port-ogród, z dużą ilością zieleni, ogromnym portem rybackim, gdzie cumują liczne statki i łodzie, stąd odbywają się rejsy statkiem pirackim po morzu oraz wycieczki łodzią z przeszklonym dnem do pobliskich wysepek i zatoczek.