Category Archive Burgas

Burgas — planujemy weekendowe wycieczki

Burgas to fantastyczna baza turystyczna, która pozwala na zwiedzenie w weekend kilku uroczych miejsc w Zatoce Burgaskiej na Morzu Czarnym. Samo miasto od razu kojarzy się z typowo komunistyczną wielką płytą, co znamy z naszych rodzimych osiedli. Hotele nie porywają luksusowym wyglądem, ale blisko stąd do ciekawych miejsc, wartych do odwiedzenia podczas weekendowego wyjazdu do Bułgarii.

Najważniejsze pytanie – czy szukać noclegu w Burgas?

Wybór oczywiście zależy od naszych preferencji. Miasto ma swoje plusy i minusy. Bez problemu znajdziemy tu piękne i piaszczyste plaże, a życie nocne kwitnie przez całe lato. Takie atrakcje bez wątpienia przypadną do gustu młodym ludziom. Rodziny z dziećmi powinny natomiast postarać się znaleźć nocleg trochę dalej od centrum, w spokojniejszej okolicy.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na nocowanie w Burgas, warto je zwiedzić i przespacerować się dużym parkiem, w którego centrum stoi pomnik Adama Mickiewicza. Poeta spędził tu kilka miesięcy u schyłku swojego życia. Zainteresowani historią mogą również wstąpić do Soboru Cyryla i Metodego, by podziwiać zabytkowe ikony.

Nesebyr — przepiękna perełka Morza Czarnego

Mieszkając w hotelu w Burgas, bez problemu dojedziemy do Nesebyr w pół godziny. Miasta znajdują się zaledwie w odległości 35 km. Co czeka nas na miejscu? Zupełnie inny świat! Nie bez powodu Nesebyr został wpisany na listę UNESCO. Zabytkowe budynki, ruiny fortyfikacji i na przykład Cerkiew św. Szczepana z XI – XII wieku zachwycą każdego. Oprócz tego na zwiedzających czekają widoki na fale rozbijające się o skaliste wybrzeże i cudowne zapachy pysznych potraw, zapraszających zgłodniałych w każdej restauracji.

Jeśli chcesz poznać bułgarską kulturę, daj się uwieść pysznym potrawom o nieznanych nazwach. Zawsze wybieraj stolik na zewnątrz. Dzięki temu zyskasz możliwość obserwowania życia w spowolnionym tempie, niczym w starym czarno-białym filmie. We wrześniu wciąż jest tu ciepło, a turystów przyjeżdża znacznie mniej. Może to odpowiedni czas, by poznać to miasto lepiej? Od kuchni i bez tłumów.

Sozopol — modny kurort w odmiennym od Burgas klimacie

Kiedyś była to wioska rybacka. Dziś to piękny kurort, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Warto tu przyjechać, jeszcze zanim zostanie zadeptany przez miliony turystów. By poznać Sozopol i pokochać go miłością szczerą, trzeba dać mu czas. Najlepiej smakować to miejsce powoli, kawałkami. Leniwe spacery wśród starych uliczek na pewno pomogą. Tylko pieszo da się poznać duszę tego kurortu. Z uśmiechem na twarzy dajmy się zaprosić się do tawerny – jednej z wielu. Zamówmy w niej danie z owoców morza, kebabcze i dobre bułgarskie wino. By dać porwać się nocnemu szaleństwu, powinniśmy udać się do północnej części miasta. Oprócz tego możemy zażywać morskich kąpieli. Woda jest tu bardzo ciepła. Co poniektórzy zapewne zainteresują się kursami nurkowania, a fani architektury z przyjemnością zwiedzą cerkiew św. Bogurodzicy z XV wieku, we wnętrzu której znajdują się przepiękne ikonostasy.