Bułgaria to nie tylko plaże – spędź wakacje w urokliwej Varnie

Bułgaria to nie tylko plaże – spędź wakacje w urokliwej Varnie

Od kilku lat Bułgaria stanowi niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych wakacyjnych destynacji. Polacy pokochali ten kraj za wyjątkowo ciepłe lato, przyjazny klimat i piękne plaże. Można się tu wybrać już w maju, ponieważ wtedy temperatury przekraczają 20 stopni Celsjusza. Podobnie jest we wrześniu. Jako cel wakacyjnych podróży można wybrać Morze Czarne lub wybrać się np. do Varny, miasta określanego jako morska stolica Bułgarii. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas, znajdą tu wiele atrakcji, które sprawią, że pobyt w tym słonecznym kraju będzie jeszcze ciekawszy.

Historyczne miasto

Varna należy do najstarszych miast Europy – jego historia sięga 2500 lat wstecz. Interesujące jest, że miało okazję wymieszać się tu ze sobą wiele kultur – to za sprawą tego, że miastem rządzili Słowianie, Rzymianie, Grecy oraz Turcy. Ze względu na swoje położenie Varna pełniła funkcję portu morskiego, więc życie w dużej mierze toczyło się wokół handlu.

Wielbicielom budowli sakralnych polecamy udać się do Katedralnej Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy. Pod względem wielkości świątynia ustępuje tylko Soborowi Aleksandra Newskiego, który znajduje się w Sofii. Wrażenie robią nie tylko wielkie złote kopuły, które można zauważyć już z daleka. Wewnątrz zachwyca ikonostas, przepiękne witraże i freski. Nie tylko znawcy architektury docenią rewelacyjną akustykę wnętrza. Z tego powodu warto udać się na mszę, by posłuchać chóru – wrażenia niezapomniane.

Varna – atrakcje dla całej rodziny

Rodziny z dziećmi z pewnością znajdą w Varnie ciekawe miejsca poza plażą. Niewątpliwie interesujące jest Muzeum Archeologiczne. Znajdują się tu zbiory, których historia sięga 6000 lat wstecz. Z tamtych czasów pochodzi ogromna kolekcja wyrobów złotniczych. Można tu również zobaczyć starożytne dzieła sztuki oraz ikony.

Po krótkiej lekcji historii dzieciaki z radością obejrzą pokazy delfinów w Delfinarium. To jedyne takie miejsce na Bałkanach. Mając odrobinę szczęścia, można załapać się nie tylko na pokazy, ale i na karmienie tych wodnych ssaków. Dzieci w każdym wieku uwielbiają podziwiać pokazy, robić zdjęcia i wsłuchiwać się w delfini śpiew.

Kolejne miejsce, które jest dla rodzin z dziećmi obowiązkowe na mapie Varny, to Muzeum Marynarki Wojennej. Zgromadzono tu na ogromnej powierzchni mnóstwo eksponatów o marynistycznej tematyce. W parku poza budynkiem można zobaczyć słynne okręty oraz statki.

Innym muzeum, dość nietypowym, jest Muzeum Medycyny. Choć tego typu miejsca często kojarzą się z nudnymi ekspozycjami, warto zainteresować dzieci historycznymi narzędziami chirurgicznymi czy materiałami, którymi niegdyś posługiwali się lekarze.

Varna na sportowo Osoby, które szukają mocniejszych wrażeń, mogą wybierać z oferty typowo sportowej oferowanej przez Varnę. Zorganizowane wycieczki kajakami, szaleństwa w wake parku, skok na bungee nurkowanie i wiele innych atrakcji czeka w Varnie i jej okolicach. A zrelaksować się można podczas zorganizowanego rejsu statkiem.

admin