Bułgaria – niedaleki kraj z rajskimi plażami

Bułgaria – niedaleki kraj z rajskimi plażami

Przepiękne plaże, zachwycające krajobrazy, wymarzona do letniego odpoczynku pogoda, luksusowe kurorty – tego szukamy na wakacje .W tych poszukiwaniach wybiegamy daleko w świat zapominając, że zupełnie blisko od naszego kraju możemy znaleźć właśnie takie miejsce. O jakie państwo chodzi? Oczywiście, że o słoneczną Bułgarię.

To położone na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie państwo może nam zagwarantować wszystko to, o czym marzymy, by spędzić wymarzone wakacje życia. Wcale nie trzeba lecieć na inny kontynent, skoro to wszystko możemy znaleźć o wiele bliżej. Złociste plaże, zaciszne zatoki, eleganckie restauracje i różnorodne miejsca rozrywek tętniące życiem niemalże całą dobę – wszystko na wyciągnięcie ręki. Warto zaznaczyć, że bułgarska kultura jest jedną z najbardziej niezwykłych Europie. To wszystko pozwala walczyć temu krajowi o czołowe miejsce w rankingu najlepszych miejsc do wypoczynku na świecie.

Bułgaria to zróżnicowany kraj. Mieszkają tu Bułgarzy, Turcy, Romowie i Macedończycy, dlatego też tamtejsza kultura łączy w sobie kulturę słowiańską, bałkańską oraz arabską. To państwo, w którym trackie budowle graniczą z fortecami Bizancjum, a wśród bujnej przyrody kryją się skalne cerkwie i monastery. Ich kultura jest jedną z najbardziej niezwykłych Europie, a już na szczególną uwagę zasługuje muzyka folkowa, która jest uznawana za kulturalną wizytówkę tego państwa.

BułgariaBułgaria to dwa najpopularniejsze kurorty : Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Te miejsca są też jednymi z najbardziej luksusowych i rokrocznie wybiera je na wakacje naprawdę spora grupa turystów. Nasi rodacy również bardzo chętnie właśnie tutaj chcą wypoczywać. Przepiękne plaże, turkusowa woda, cudowna pogoda – to wszystko sprawia, że chcemy tu przyjeżdżać. Oczywiście nie bez znaczenia jest również bliska odległość tego państwa i łatwość porozumiewania się się w jakimkolwiek języku słowiańskim. Mało przydatny jest tutaj język angielski, no chyba, że naszym celem będzie Sofia.

Oczywiście Bułgaria oprócz pięknych plaż, wspaniałej pogody i cudownych górskich pasm ma nam do zaoferowania dużo więcej. To także unikalne zabytki, które z pewnością zaspokoją niejednego wytrawnego turystę.Warta obejrzenia jest z pewnością Sofia, nazywana miastem kontrastów. Najpewniej to jedno z niewielu miast na świecie, w którym odnajdziesz sąsiadujące ze sobą zarówno pozostałości antycznych świątyń, jak i średniowieczne cerkwie. Ogólnie mówiąc, Sofia obfituje w obiekty sakralne – koniecznie trzeba zobaczyć Bazylikę św. Zofii, czy sobór św. Aleksandra Newskiego. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje także obiekt wpisany jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO – największy w Bułgarii prawosławny klasztor – Rilski Monaster. Będziesz chciał odwiedzić pirińskie stoki ? Odwiedź Mielnik, a zobaczysz usytuowane na nich domy i kościoły- widok jest naprawdę imponujący. Ważnym punktem do odwiedzenia w Bułgarii jest także Bełogradczik , czyli Skalne Miasto.

Warto jeszcze nadmienić troszkę o bułgarskiej kuchni, która ma wiele wspólnego z kuchnią innych narodów bałkańskich – grecką, macedońską, turecką. Pewnie nawet nie wiesz, że Bułgarzy to mistrzowie w przygotowywaniu dań z warzyw. Jak chyba żaden inny naród mają wiele sposobów na ich przygotowywanie począwszy od zapiekania, opiekania, poprzez duszenie, czy grillowanie – robią z nimi dosłownie wszystko, a co najważniejsze, są one bardzo smaczne. Oczywiście nie znaczy to wcale, że nie znajdziemy tutaj dań mięsnych. Nic bardziej mylnego, ponieważ bułgarska kuchnia obfituje też w aromatyczne mięsa. Wieprzowina, cielęcina i kurczak należą do często spożywanych. Ogromną popularnością cieszą się tamtejsze desery, z których najbardziej znana jest baklava. Na bułgarskich stołach bardzo często królują też sery, a przede wszystkim biały ser zwany sirene. Najpopularniejszy tutaj trunek to oczywiście rakija. Powszechne dania to bardzo smaczny gulasz – gjuwecz , mięsne kuleczki z drobiu – kjufte, oraz nadziewane papryczki – .kebabcze.

admin