Egipt – najpiękniejsze zabytki świata

Egipt – najpiękniejsze zabytki świata

Któż z nas choć raz nie marzył o tym, by poznać osobiście tajemniczy świat piramid? Czy jest ktoś, kto nie śnił o tym, by choć raz zobaczyć pustynię, zatopić stopy w jej mięciutkim i ciepłym piasku, a nawet pójść o krok dalej i udać się na safari na wielbłądach? Czy komuś z nas nie marzył się rejs po Nilu ? Raczej takiej osoby nie znajdziemy, ponieważ są to tak egzotyczne przeżycia, że u nas nie mamy na nie szans. Tylko jedno państwo idealnie się do tego nadaje. Położony w północno – wschodniej części Afryki, otoczony wodami Morza Śródziemnego i Czerwonego Egipt jest urzeczywistnieniem marzeń Europejczyków o egzotycznych wakacjach na najwyższym światowym poziomie.

Przejdźmy może najpierw do zabytków, bo w tym państwie, jak chyba w żadnym innym tak wielu nie znajdziemy. Ponadto są one nieporównywalne z żadnymi innymi na świecie. Na szczególną uwagę zasługuje Kair i nie tylko fakt, że jest to stolica przemawia za tym, by go zwiedzić. Należy się tam udać przede wszystkim po to, aby zobaczyć, jak naprawdę duża metropolia potrafi być wolna od uciążliwych korków i dużych zanieczyszczeń. Kair taką niespotykaną atmosferą może się poszczycić, a nie jest to częsty widok , jeśli mówimy o dużych metropoliach. Zarówno w samym Kairze, jak i jego najbliższej okolicy znajdują się najcenniejsze zabytki Egiptu z okresu faraonów. To na jego przedmieściach obejrzysz zjawiskowe piramidy w Gizie, w tym największą z nich – piramidę Cheopsa. Wrażeń nie da się opisać. Na zabytkowej liście ważnych egipskich miejsc do zobaczenia koniecznie musisz umieścić Sakkarę – czyli najstarszą murowaną budowlę, czy Klasztor św. Katarzyny, bądź też Aleksandrię. To oczywiście najmniejszy ułamek tego, co można podziwiać w Egipcie, a będąc na miejscu, z pewnością sam zobaczysz, ze jest ich tutaj po prostu wiele.

EgiptLubisz nurkowanie? To wspaniale, ponieważ masz niebywałą okazję ponurkować w Morzu Czerwonym i podziwiać bajeczną rafę z fantastycznym, kolorowym światem fauny i flory. Nie odpuść tej okazji.

Mówiąc o Egipcie, nie sposób nie wspomnieć o jego mieszkańcach. To kraj muzułmański, który zamieszkują poza Muzułmanami także Arabowie oraz Nubijczycy , obowiązują więc tutaj twarde zasady Islamu. Warto mieć to na uwadze udając się tutaj na wakacje i bezwzględnie dostosować się do panujących reguł. Głównie należy wystrzegać się spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a okazywanie czułości do partnera musisz ograniczyć jedynie do trzymania się za rękę. Okazywanie w inny sposób uczuć w publicznym miejscu jest niedopuszczalne. Panie powinny zadbać także o to, by ich strój nie był zbyt wyzywający. Warto jeszcze pamiętać o ważnym dla tutejszych święcie, jakim jest Ramadan. W tym czasie nie wolno im spożywać posiłków od wschodu do zachodu słońca. Ty nie musisz aż tak pościć, ale jak już coś spożywasz, nie rób tego publicznie. Pamiętaj , że znalazłeś się w zupełnie innej obyczajowości i tych zasad i Ty musisz przestrzegać na równi z mieszkańcami.

Warto zaznaczyć, że mieszkańcy Egiptu są otwarci i chętni do pomocy. To bardzo sympatyczni ludzie. Normalnością jest tutaj nawoływanie na ulicy i zachęcanie do kupna ich towarów. Oczywiście, targowanie się z nimi jest jak najbardziej w dobrym guście i nie obrażą się nawet w sytuacji, jeśli i tak nic nie kupisz. Wiedz też, że za każdą usługę Egipcjanin będzie oczekiwał od Ciebie napiwku. Tzw. bakszysz jest tutaj normalnością , więc i Ty nie szczędź choćby niewielkiego napiwku.

Przejdźmy jeszcze może do egipskiej kuchni. To mieszanka aromatów zarówno kuchni arabskiej, jaki tureckiej. Jej podstawą są ryż, warzywa (głównie bób i fasola) i owoce. Dania mięsne powstają z kolei na bazie drobiu, wołowiny lub baraniny. Jeśli spytasz o podstawowe dania tej kuchni, zdecydowanie wymienić można trzy najpopularniejsze. Należą do nich kofta, shoarma, tabbula. Najbardziej znany deser to bakława – przekąska z orzechami i miodem. W Egipcie, zawsze, wszędzie i o każdej porze pije się herbatę. Tutaj znajdziesz ją pod nazwą shay.

admin