Grecja – ślady historii na każdym kroku

Grecja – ślady historii na każdym kroku

Grecja to szczególny kraj. Jak niewiele innych na świecie może się poszczycić wieloma niepowtarzalnymi zabytkami. Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że to kolebka naszej cywilizacji, bogata w niezwykłe zabytki, które do dnia dzisiejszego budzą podziw. Grecja to przecież Olimp – siedziba greckich Bogów, to słynny Epidauros z charakterystyczną, bardzo wyjątkową akustyką. Oprócz tego starożytnego akcentu w tle, Grecja ma również drugie oblicze. Piękne plaże, błękitne morze, ciepłe powietrze, luksusowe kurorty. Wszystko to razem czyni ją niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem, które rokrocznie oblegają prawdziwe tłumy.

To położone w południowej części Półwyspu Bałkańskiego państwo spełnia wszelkie wakacyjne oczekiwania turysty. Dlaczego? Ponieważ takich miejsc , jak te wymienione powyżej ten kraj ma w swojej ofercie wiele więcej. Jeśli po ich zwiedzeniu nadal będziemy czuć niedosyt, odwiedźmy Rotundę św. Jerzego w Salonikach. Warto, ponieważ to najstarsza zachowana tutaj budowla z niezwykle ciekawą historią. Zafascynować powinien Was także znajdujący się w Mykenach Grób Agamemnona – jest to jeden z najsłynniejszych zabytków greckich. Zobaczcie także słynny zespół klasztorów powstały u stóp gór – tzw. Meteory, jak również starożytną budowlę – Odeon Herodosa. Wytrwałym turystom można polecić także wieże znajdujące się na wyspie Naxos. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Grecja jest krajem, w którym ślady historii są widoczne niemalże na każdym kroku i nie sposób tutaj wszystkich wymienić, ponieważ jest ich naprawdę wiele.

GrecjaNajpopularniejsze kurorty Grecji? Z pewnością planując przyjazd tutaj, warto wziąć pod uwagę wyspę Thassos, sławną u nas Rodos, czy równie popularną Kretę. W przypadku, kiedy wolicie mniejszy natłok turystów wybierzcie po prostu Lefkadę, na której wiele miejscowości do dnia dzisiejszego zachowało swój niepowtarzalny charakter. Idealne warunki z pewnością będą sprzyjać wybraniu się w jeszcze inne, piękne zakątki tego państwa.

Całkowity obraz Grecji, jako miejsca idealnego na wakacje uzyskamy, jeśli wspomnimy jeszcze parę słów o samych jego mieszkańcach.

Warto na wstępie zaznaczyć, że jeśli chodzi o ich stosunek do turystów, to naprawdę w tym względzie nie można im nic zarzucić. Są uśmiechnięci i zawsze pomocni . Co tu dużo mówić, po prostu dają się lubić. Grecy uważają swój kraj za najlepszy na świecie i nie powinniśmy przy nich podważać tego poglądu. Z jednej strony, że to nietaktowne, z drugiej zaś z tego powodu, ze mogliby poczuć się urażeni, a przecież nie o to nam chodzi. Wrażliwi są również na tematy religijne i nie warto takich rozmów inicjować.

Choć uczynni i pomocni turystom, jeśli popatrzymy na nich z boku, mogą nam się wydawać wręcz niekulturalni. Nie widzą konieczności przepuszczania w drzwiach kobiety, standardowo na ulicach ,czy w środkach komunikacji przepychają się. Nie wynika to jednak z ich niskiej kultury, ale ze zwyczajów, zakorzenionych od lat, dlatego też nie powinniśmy patrzeć jakoś krytycznie na takie zachowania. Co tu dużo mówić, są po prostu niezwykle przywiązani do swojej tradycji i zafascynowani własnym krajem. Nie karćcie też publicznie swoich dzieci – tutaj to jest niemile widziane.

Koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o greckiej kuchni, ponieważ wielu twierdzi, że to po prostu jest kulinarny raj. Zdaniem prawdziwych znawców jest ona jedną z najsmaczniejszych kuchni świata. Z pewnością dużo zyskuje dzięki użyciu wielu aromatycznych ziół, w efekcie czego jest pełna smaków i aromatów. Jest też bardzo zdrowa, ponieważ obfituje w mnóstwo warzyw. Co zatem zamawiać na greckich wakacjach? Z pewnością warto sięgnąć po najbardziej popularne dania. Do nich należy popularna mousaka. Jest to coś na kształt naszych zapiekanek, jednak ich bazę stanowią bakłażany albo pomidory. Z pewnością ze smakiem sięgniecie po tradycyjnego gyrosa, który i u nas jest bardzo dobrze znany. Zachęcam, by spróbować także souvlaki – to kawałki mięsa drobiowego lub wieprzowego pieczonego na ruszcie.

admin