Zwiedzanie Tunezji – najlepsze atrakcje

Zwiedzanie Tunezji – najlepsze atrakcje

W trakcie urlopu w Tunezji turyści mogą skutecznie zrelaksować się, zażywając morskich i słonecznych kąpieli. Odwiedzając ten piękny kraj w ramach dwutygodniowego turnusu mamy też okazję wziąć udział w wielu ciekawych wycieczkach, które przybliżą nam nieco lokalną kulturę.

Wizyta w stolicy

Większość tunezyjskich kurortów to nastawione na turystykę miejscowości, w których nie znajdziemy typowych, wielkomiejskich atrakcji. Dlatego w trakcie wczasów w tym malowniczym kraju warto poświęcić jeden dzień na wycieczkę do jego stolicy, Tunisu. Przede wszystkim będziemy mieli okazję podziwiać tam wspaniałe zabytki architektoniczne z różnych epok. Jak w większości arabskich miast również w Tunisie natrafimy na medynę, najstarszą dzielnicę, w której można poczuć ducha minionych wieków. W jej obrębie znajdziemy aż trzy monumentalne meczety, bogato zaopatrzony bazar oraz liczne kawiarnie i restauracje. Poza medyną usytuowane są bogato zdobione pałace, będące doskonałym przykładem świeckiej architektury arabskiej. W Tunisie warto odwiedzić też jedno z tamtejszych muzeów, na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Brado, posiadające bogate zbiory starożytnych artefaktów.

Zwiedzanie Kartaginy

W pobliżu Tunisu znajdziemy niewielką Kartaginę, miasto obecnie dość niepozorne, które w przeszłości było jednym z ważniejszych portów regionu. Jego założycielami byli Fenicjanie, do dzisiaj można podziwiać ruiny dawnych twierdz i budowli, odwiedzając tamtejsze wykopalisko archeologiczne. W tym celu należy wspiąć się na Wzgórze Byresa, z którego można podziwiać wspaniały widok na starówkę. Na szczycie, oprócz rzymskich term oraz ruin pałaców arystokratów, znajdziemy też ciekawą katedrę neogotycką PW św. Ludwika, a także Muzeum Kartaginy, w którym znajdziemy eksponaty z czasów fenickich. W pobliżu Kartaginy mieści się niewielkie miasteczko Sidi Bou Said, w którym poczujemy niezwykły klimat tunezyjskiej prowincji.

Dwa dni na pustyni

Dłuższy pobyt w Tunezji można sobie urozmaicić dwudniową wycieczką na Saharę. W trakcie tej pasjonującej wyprawy będziemy mogli poznać prawdziwe, dziewicze oblicze północnej Afryki. Uczestnicy wycieczki przemierzają piaszczyste wydmy na pokładzie jeepów, dostępne są też dodatkowe atrakcje, w postaci jazdy na quadach czy wielbłądach. Rajd po Saharze przeważnie połączony jest ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. W starożytnym mieście El Jem znajdziemy bardzo dobrze zachowane Koloseum z początku naszej ery, dawniej będące areną walki gladiatorów. Na terenach pustynnych usytuowane jest też miasto Matmata, słynące z domków wydrążonych w skałach. Miasto posłużyło za scenerię w trakcie kręcenia pierwszych części Gwiezdnych Wojen. Z kolei na samym skraju Sahary usytuowane jest miasteczko-oaza Douz, gęsto porośnięte gajami oliwnymi.

Pozostałe wycieczki

W ramach aktywnego wypoczynku warto wybrać się na rejs statkiem śladami dawnych piratów. W czasie wycieczki przepływamy wzdłuż malowniczych zatoczek i dzikich plaż, robiąc liczne przystanki w rybackich wioskach. Osoby zainteresowane kulturą i religią muzułmańską powinny w Tunezji odwiedzić miasto Kairuan,  będące celem wielu pielgrzymek. Panoramę tego miejsca przecinają piękne, wykonane z piaskowca budowle, będące prawdziwą gratką dla miłośników arabskiej architektury. Najważniejszym zabytkiem w Kairuanie jest Wielki Meczet, udostępniany turystom w godzinach wolnych od uroczystości religijnych. Z kolei w tamtejszej medynie znajdziemy ogromny bazar, na którym można zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki z podróży. Podróżni odpoczywający w północnej części wybrzeża Tunezji powinni wybrać się na wycieczkę na Półwysep Cap Bon, dawniej nazywany „spichlerzem Rzymu”. W czasach starożytnych bowiem na tych terenach uprawiano owoce i warzywa, które zaopatrywały znaczną część Cesarstwa. Dziś możemy tam przespacerować się po malowniczych gajach oliwnych, podziwiać ruiny punickiego miasta Kerkouane, odwiedzić piękną medynę w Hammamet, malownicze porty rybackie w Kelibii oraz centrum wytworu tunezyjskiej ceramiki w Nabeul.

admin