Turcja – historia i nowoczesność w jednym miejscu

Turcja – historia i nowoczesność w jednym miejscu

Chcesz zabrać swoją rodzinę na wakacje w jakieś egzotyczne miejsce? Takie, by mieli możliwość poznać zupełnie inną kulturę, zwyczaje, religię? Wybierz Turcję, a z pewnością zapewnisz najbliższym niezapomniane przeżycia. Jak w największym skrócie można scharakteryzować to państwo? Po prostu – to miejsce, w którym Europa łączy się z Orientem.

Ten kraj to z jednej strony niezliczone kilometry piaszczystych plaż, orientalne miasteczka, meczety, antyczne ruiny – a wszystko to obok zachwycających, nowoczesnych metropolii. Wszystko to sprawia, że są one bardzo atrakcyjnym kierunkiem dla wielu spragnionych słonecznej pogody, jak również egzotyki turystów. Turcja to także wspaniałe doświadczenia dla fascynatów historii. To właśnie tutaj można znaleźć zachowane w doskonałym stanie ślady największych cywilizacji świata: greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej.

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w tym pięknym kraju? Mówiąc o zabytkach nie sposób nie wspomnieć o stolicy, czyli Stambule. To położone na dwóch kontynentach miasto, w którym bieda przeplata się z bogactwem, a nowoczesność z historią. Tutaj powiewu egzotyki nie sposób nie odczuć. Z pewnością nie lada przeżyciem będzie dla nas zwiedzanie ruin antycznej potęgi – Troi, czy sławnej na cały świat krainy Arystotelesa – Assos. Niezapomnianych wrażeń z pewnością dostarczy święte miejsce chrześcijan – Meryemana. Oczywiście, dla miłośników zwiedzania tych zabytków znajdzie się zdecydowanie więcej. Tam, na miejscu, z pewnością ustalisz jakąś atrakcyjną dla Was listę fascynujących miejsc.

TurcjaInteresują Cię najbardziej znane tureckie miejscowości wypoczynkowe? Z pewnością możesz wybrać miejscowość Alanya – oferującą bogate życie nocne i klubowe , ze sławną plażą Kleopatry i z szerokim wyborem hoteli wszelkich kategorii. Kolejnym, czołowym kurortem jest Kuşadas, z którego łatwo będzie Ci wybrać się do Efezu czy Miletu.Każde z tych kurortów oczywiście znajduje się w ofercie naszych biur podróży. To komfortowe, sprawdzone miejsca,wręcz idealne na wypoczynek z dziećmi.

Turcja jest krajem, w którym obowiązującą religią jest Islam, a to oczywiście niesie ze sobą pewne zakazy. Wybierając się tam na wakacje, powinniśmy ich przestrzegać, by nie narazić się miejscowym. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by w strojach kąpielowych nie wychodzić poza plaże i nadmiernie nie okazywać sobie uczuć w miejscach publicznych. Nie można nam też publicznie spożywać alkoholu – to najważniejsze zasady, do których trzeba się zastosować. Jeśli zaś chodzi o panie, wskazany jest raczej skromny, niewyzywający strój. Te zasady powinny być przestrzegane głównie w niewielkich miasteczkach, gdzie religia jest przestrzegana w każdym calu.

Nie obawiaj się jednak, że Turcja to tylko ograniczenia. Będąc tam przekonasz się, że nie są one wcale uciążliwe, a nawet więcej – pomagają doświadczyć zupełnie innej religii, a takie wrażenia pozostają z nami już na całe życie. Mówiąc o Turcji nie można nie wspomnieć o jej mieszkańcach. W większości to muzułmanie, ale warto zaznaczyć, że są niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów i bardzo chętnie inicjują z nami znajomość. Nie zdziw się, jeśli zaproszą Cię nawet do własnego domu – to u nich norma, ponieważ z natury są bardzo gościnni, życzliwi i pomocni, o czy z pewnością sam się przekonasz. Pamiętaj, że tutaj bakszysz jest na porządku dziennym i nie powinno Cię dziwić, że będzie oczekiwany jako forma podziękowania za wykonaną przysługę. Nie wykruszaj się więc z tego zwyczaju i zostaw jakiś napiwek.

Ostatnią sprawą, jaka może Cię zainteresować przed wyjazdem tutaj jest zapewne miejscowa kuchnia. Ta z pewnością też Cię zachwyci, ponieważ zawiera wpływy różnych kultur. Jest bogata w mięso, oczywiście prócz wieprzowiny, oraz duże ilości warzyw i owoców. Króluje tutaj kebab,mielone pulpeciki mięsne – köfte, czy dolma , czyli faszerowane warzywa. Na szczególną uwagę zasługują także także wyroby mączne jak pide, czy coś na znak naszej pizzy, kryjące się pod nazwą lahmacun. Z pewnością wszystkim Wam tamtejsza kuchnia przypadnie do gustu.

admin