Tunezja – ile pieniędzy zabrać ze sobą na wydatki, przyjemności i pamiątki?

Osiołek

Tunezja – ile pieniędzy zabrać ze sobą na wydatki, przyjemności i pamiątki?

Przed wylotem na wakacje w Tunezji wielu turystów ma wątpliwości, ile pieniędzy zabrać ze sobą, by spokojnie wystarczyło na planowane atrakcje, wizyty w restauracjach, drobne zakupy oraz kupno pamiątek. Naturalnie jest to uzależnione od wielu czynników, jak chociażby od długości pobytu, specyfiki wykupionych wczasów, ilości osób wyjeżdżających wraz z nami, a także od tego, jak zamierzamy spędzać czas w Tunezji. Jeśli planujemy przede wszystkim wylegiwać się na leżaku, a do tego mamy wczasy All Inclusive, z pewnością nie potrzebujemy zabierać dużej sumy. Jeśli jednak mamy zamiar dużo zwiedzać podczas wycieczek fakultatywnych, jak również odwiedzać okoliczne lokale gastronomiczne czy buszować po sklepikach z miejscowymi wyrobami – musimy przygotować się na większe wydatki.

Co trzeba wiedzieć o walucie w Tunezji?

Walutą obowiązującą w Tunezji jest dinar tunezyjski (TND) będący równowartością 1000 milimów. Warto o tym pamiętać, ponieważ w wielu sklepach czy restauracjach można spotkać się z cenami podanymi w milimach. Dinar tunezyjski ostatnimi czasy ma wartość około 1,40 -1,45 zł, ale nie kupimy tej waluty w polskich kantorach. Na wakacje powinniśmy zabrać ze sobą dolary amerykańskie i na miejscu wymienić je na tunezyjskie pieniądze. Zachowajmy dowód transakcji, by przed wylotem wymienić pozostałe środki na dolary, wywóz dinarów z Tunezji jest bowiem zabroniony.

Jakie ceny obowiązują w Tunezji?

Tunezyjskie ceny nie zaliczają się do najwyższych, w przypadku wielu produktów i atrakcji są nawet porównywalne do tych w polskich kurortach. Najlepszym miejscem do zakupu artykułów spożywczych okaże się supermarket lub targowisko. Podstawowe produkty kosztują tyle, co w Polsce, ale za dobry alkohol, świeże owoce i warzywa przyjdzie nam zapłacić drożej niż w kraju. Jeśli zdecydujemy się na obiad w restauracji, musimy przygotować się na wydatek od 40 TND w górę, o połowę mniej, jeśli wybierzemy fast food. Kawa w restauracji kosztuje około 3 TND, podobnie jak mała butelka importowanego piwa. Wiele zależy tutaj od tego, na jakie lokale się zdecydujemy, ponieważ w ekskluzywnych restauracjach z pewnością będzie drożej. Przy planowaniu wakacyjnego budżetu warto pamiętać o wycieczkach. Tunezja oferuje wiele alternatyw organizowania ciekawych wycieczek fakultatywnych. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset dinarów tunezyjskich za osobę.

Na wspomnienie podróży do Tunezji

Trudno wyobrazić sobie powrót z wakacji bez ciekawych pamiątek. Co przywieziemy z Tunezji? Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się figurki wielbłądów, odzież, kilimy, wyroby ceramiczne i fajki wodne. Tym, co samym zapachem przypomni nam wakacje, są przyprawy, które już za kilka dinarów możemy kupić na suku, jak też kandyzowane owoce i orzechy. Gdzie najtaniej kupić pamiątki? Oczywiście na suku. Podobnie jak w innych krajach arabskich, także w Tunezji należy się trochę potargować, dla satysfakcji własnej i sprzedającego.

 

admin