Skarby Egiptu – jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

Skarby Egiptu – jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

Ten mistyczny kraj rozciąga się pomiędzy turkusowym Morzem Śródziemnym a pełnym podwodnych skarbów Morzem Czerwonym. Otaczają go pustynne ostępy i brunatne wzgórza, tworzące niepowtarzalną atmosferę, idealną do wypoczynku i przeżywania wspaniałych przygód. Zabierz ze sobą cząstkę tych niezwykłych momentów, przywożąc z Egiptu charakterystyczne pamiątki. Jakie drobiazgi wybrać?

Drewniane figurki

Chyba każdemu z nas Egipt kojarzy się od razu z obrazem tajemniczych piramid i słynnego Wielkiego Sfinksa. Monumentalne budowle możemy uwiecznić na fotografiach z podróży lub przywieźć ze sobą ich miniaturowe wersje w formie drewnianych czy kamiennych figurek. Ustawione na komodzie w salonie wniosą do wnętrza odrobinę egzotycznego klimatu i będą stale przypominać o wakacyjnych chwilach. Ciekawą dekoracją stanie się także płaskorzeźba przedstawiająca sceny z życia starożytnych Egipcjan, a zwłaszcza taka stylizowana na bardzo starą i podniszczoną. Szukaj ich na targowiskach w centrum miasteczek, sklepikach z rękodziełem czy w przydrożnych domostwach lokalnych twórców.

Aromatyczne przyprawy i egipska herbata

Prawdziwym skarbem Egiptu są esencjonalne potrawy, do których zrobienia wykorzystuje się moc tutejszych przypraw. Na wakacjach warto zaopatrzyć się więc w woreczek wypełniony świeżymi, orientalnymi dodatkami. Kulinarną podróż do kraju faraonów zapewni pomarańczowa kurkuma, wartościowy szafran czy niezwykle chętnie używany w egipskiej kuchni sezam. Oprócz nich w Egipcie uprawia się także między innymi kolendrę, kumin oraz kardamon. Dobrym pomysłem na upominek z tego gorącego kraju okaże się zakup słynnej miętowej herbaty, którą tradycyjnie parzy się w blaszanych imbryczkach, a następnie pije z dodatkiem dużej ilości cukru. Doskonale pomaga w walce z upałami i dodaje energii na cały dzień. Do kompletu możesz dokupić maleńkie, ręcznie malowane filiżanki z ceramiki, wspomniany już imbryk lub ażurową tacę, na której serwuje się cały zestaw.

Pięknie zdobiony papirus

Miłośnikom nietuzinkowych upominków z pewnością spodoba się papirusowy zwój, czyli malowany papier używany przez starożytnych Egipcjan. Aby znaleźć ten oryginalny, polecamy udać się na pokaz jego produkcji lub odnaleźć sklep z odpowiednim certyfikatem. Jego tańsze odpowiedniki wykonuje się z bananowca, a efekt wizualny okazuje się bardzo zbliżony do naturalnego. Na arkuszach widnieją piękne, malowane sceny, różnorodne symbole egipskie lub pejzaże. Na czas podróży można zwinąć je w rulon, a po powrocie umieścić w ramie i eksponować na ścianie. Jeśli chcesz uniknąć zniszczenia kolorowych zwojów w bagażu, postaw na te prawdziwe, z papirusu, które zdecydowanie trudniej ulegają odkształceniom i złamaniom.

Pamiątki z wakacji pozwolą powrócić do chwil spędzonych na błogim wypoczynku. Przywieź ze sobą choćby kilka pysznych, suszonych daktyli czy wyśmienitą, lokalną chałwę i wspominaj swoją daleką wyprawę do kraju słońca, błękitnego morza oraz imponujących, starożytnych zabytków.

admin