Kreta — atrakcje dla aktywnych

Kreta — atrakcje dla aktywnych

Kreta to fantastyczne miejsce na aktywny urlop. Wszyscy myślą, że greckie wyspy są odpowiednie wyłącznie dla tych, którzy chcą się opalać i leniuchować na plaży. To prawda, wyspa słynie z pięknej pogody i krystalicznej wody, ale istnieje druga strona — Kreta zachwyci także aktywnych turystów spragnionych wrażeń.

Kreta — raj dla fanów wodnego szaleństwa i wspinaczek górskich

Na Krecie znajdziemy wiele baz windsurfingowych. Chętni mają szansę, by pobrać lekcję kitesurfingu, nurkowania czy żeglarstwa. Piękna wyspa słynie z warunków pogodowych, które sprzyjają praktykowaniu tych dyscyplin. Nie zawiodą się również fani wspinaczek i długich spacerów — każdy, kto przyjeżdża tu z nastawieniem na wycieczki trekkingowe, zachwycony będzie pasmem Lefka Ori, czyli Górami Białymi. Najwyższy szczyt w masywie, Pachnes, ma wysokość 2452 m n.p.m. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z górskimi wędrówkami, mogą zapisać się na lekcje z instruktorem, a inni, już doświadczeni wspinacze, udoskonalą tu swoje umiejętności.

Nurkowanie na Krecie

Wody Morza Śródziemnego otaczające wyspę pozwalają na niezapomniane doświadczenia wszystkim amatorom nurkowania. Pod powierzchnią znajdują się wąwozy, zatopione statki oraz wraki pojazdów. Gdzie warto szukać? W tej kwestii doradzą profesjonaliści, którzy stacjonują w miejscowych biurach, organizujących kursy dla początkujących i zaawansowanych. Najpiękniejsze miejsca kryją się u wybrzeża Heraklionu, Rethymnonu czy Chanii.

Windsurfing i kitesurfing dla każdego

Ogromnym plusem Krety jest jej położenie na Morzu Śródziemnym, które gwarantuje właściwe warunki pogodowe dla fanów windsurfingu czy kitesurfingu. Na wyspie wieją mocne wiatry, sprzyjające uprawianiu sportów wodnych. Fani szaleństw na desce przybywają tłumnie z całego świata, by oddać się treningom. Miejsca jak Elafonisi, Falassarna czy Stalida znają wszyscy, którzy interesują się wymienionymi dyscyplinami. Na Krecie wszyscy będą się świetnie bawić, niezależnie od stopnia zaawansowania. Co ciekawe, da się tu uprawiać surfing również zimą.

Żeglarstwo i kajaki

Na wyspie z łatwością wynajmiemy jacht i pożeglujemy, jeśli tylko mamy odpowiednie uprawnienia. Jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by je zdobyć – na Krecie możemy zapisać się na kurs żeglarski. Idealne miejsce do praktyki to na przykład Agios Nikolaos. Kreta oferuje mnóstwo pięknych wysepek i zatoczek, których piękno znacznie ciekawiej odkrywa się od strony wody. Miejscowi polecają kajaki turystom, którzy chcą częściej schodzić na ląd i wypoczywać na plaży. Warto wspomnieć, że pod żagle i na kajaki bez problemu zabierzemy nasze pociechy. Aktywne wakacje przyniosą dużo radości całej rodzinie!

Trekking na pięknej wyspie Na Krecie kończy się czwarty szlak europejski, który wiedzie przez całą południową część kontynentu. To bardzo długa i trudna trasa, która wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Jeśli nie jesteśmy gotowi na taką wyprawę, jako namiastkę przygody możemy wybrać spacer przez najdłuższy wąwóz Europy — czyli 16-kilometrowy Samarias. Podczas wędrówki czekają na nas piękne widoki i punkty widokowe. Więcej informacji na temat Krety i jej zakątków znajdziesz tu.

admin