Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii, by spędzić udane wakacje?

portfel widziany przez lupę

Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii, by spędzić udane wakacje?

Bułgaria kusi polskich turystów nie tylko pięknymi plażami, ciekawymi atrakcjami i ciepłem wód Morza Czarnego, ale także niskimi cenami. Kraj ten ma opinię taniego, a w ofertach biur podróży co rusz pojawiają się interesujące wycieczki i last minute w popularnych, bułgarskich kurortach. Bez względu na to, czy wybierzemy zorganizowane wczasy z biurem podróży, czy do Bułgarii pojedziemy na własny rachunek, przyda się nam informacja, na jakim poziomie kształtują się ceny w tym kraju i ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać, aby spędzić wspaniały urlop.

Jakie są ceny w Bułgarii?

To, ile pieniędzy zabierzemy ze sobą na wakacje, zależy tylko od nas i od tego, jaki model wypoczynku preferujemy. Są minimaliści, którzy ograniczają się wyłącznie do atrakcji zapewnianych przez hotel, w którym ich zakwaterowano oraz turyści wybierający all inclusive w Bułgarii z myślą, że nie będą musieli wydawać więcej, niż to konieczne. Są także wczasowicze, którzy na wczasach chcą skosztować wszystkich atrakcji, odwiedzać miejscowe restauracje, muzea oraz piękne miejsca. Ci ostatni z pewnością muszą wziąć ze sobą najwięcej pieniędzy i liczyć się z największymi wydatkami. Jedno jest pewne: nie możemy jechać do Bułgarii z nastawieniem, że jest tam taniej niż w Polsce. Ceny – szczególnie w kurortach turystycznych – są zbliżone do tych w naszym kraju, a czasami wyższe.

Bułgaria: ile zapłacimy za rozrywki?

Podobnie, jak w innych popularnych krajach, również w Bułgarii najwyższe ceny obowiązują w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Przez to za butelkę wody, przekąski czy obiad w restauracji położonej w pobliżu plaży zapłacimy nawet kilkanaście procent więcej. Jeśli jednak niestraszna nam przechadzka z dala od głównych deptaków i poszukiwanie tańszych alternatyw, za dobre jedzenie, słodycze i napoje, wcale nie musimy przepłacać. Ceny w marketach utrzymują się na podobnym poziomie w całym kraju i także są zbliżone do cen polskich. Za wejścia do parków rozrywki zapłacimy od 5 lewa, sporty wodne będą nas kosztować nieco więcej, bo od 15 lewa. Stosunkowo niskie są także ceny wycieczek po okolicy i rejsów, za które zapłacimy od 20 lewa.

Pamiątki: co opłaca się kupić?

Wiele osób planujących wypoczynek chce przywieźć do domu pamiątki z wakacji. Co możemy kupić w Bułgarii? W zależności od regionu kraju, który odwiedzamy, mogą to być kosmetyki, rękodzieło, a także alkohol. Wśród turystów wypoczywających nad Morzem Czarnym szczególnym zainteresowaniem cieszy się bułgarskie wino. Butelkę kupimy średnio za 5 BGN, ale jeśli poszukujemy czegoś z wyższej półki, również nie zbankrutujemy. Ciekawą alternatywą zakupów w przypadku pań są produkty i kosmetyki na bazie olejku różanego, który jest w Bułgarii niezwykle popularny. Już za 10-15 lewów kupimy ładnie zapakowane buteleczki pachnących specyfików do kąpieli i pielęgnacji skóry. Turyści odwiedzający Bułgarię chętnie sięgają również po wyroby ceramiczne i ikony. Jeśli nie zależy nam na oryginalnych produktach rękodzielniczych, na stoiskach i w sklepach z pamiątkami w popularnych kurortach kupimy takie pamiątki już za kilkanaście lewów, ale jeśli chcemy nabyć prawdziwe rękodzieło i coś unikalnego, musimy przygotować się na większy wydatek i odwiedzić pracownie lub galerie twórców.

Waluta w Bułgarii: gdzie wymieniać?

monety na stosieBułgarską walutę – lewa (BGN)– bez problemu kupimy w polskich punktach wymiany walut, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Jeden lew to w przybliżeniu 2,20 złotego, co oczywiście ulega wahaniom. Warto wspomnieć także o tym, że w Bułgarii coraz popularniejsze staje się euro – w walucie tej można płacić w wielu restauracjach, sklepach i punktach usługowych na terenie kurortów turystycznych, problemy z tym mogą występować za to w mniejszych miejscowościach oraz na wsi. Jeśli zdecydujemy się zabrać na wakacje euro i wymienić je w Bułgarii na lewy, musimy zachować ostrożność, ponieważ kurs nie zawsze jest korzystny dla turystów.

Ile pieniędzy zabrać na wakacje w Bułgarii?

Na tak postawione pytanie, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy tu od długości pobytu, wariantu wykupionych wczasów, lokalizacji, a także atrakcji, jakich chce się zakosztować na miejscu. Z pewnością trzeba się liczyć z wydatkami zbliżonymi w Polsce, więc w łatwy sposób można obliczyć, na jaką sumę trzeba się przygotować.

 

admin